zdrava_hrana_zdravlje_dentalna_poliklinika-breyer

Rezervirajte termin

Prvi termin je
Besplatan

HRANA ZA ZDRAVE ZUBE

21.05.2018

Stomatološka Poliklinika Breyer

Sjećate li se da su Vam roditelji govorili, slatkiši će ti pojesti zube, braneći Vam pri tom da pojedete veću količinu slatkiša? To je djelomično istina, ako nakon slatkog obroka ne operete zube. Ali jeste li znali da je hrana bogata škrobom, poput čipsa, smokija i ostalih grickalica puno štetnija za zube od šećera?
Razlog tome je što hrana bogata škrobom prianja na površinu zuba, dulje se zadržava i tako osigurava dostupnost šećera bakterijama, što ima dugotrajan negativni učinak.
Znamo da loša hrana utječe loše ne samo na naše tijelo nego i na naše zube. No, postoje li namirnice koje pomažu održavanju zdravih zubi? Postoji li nešto što ne samo da čuva, već utječe da zubi izgledaju  ljepše i zdravije? Naravno.
Ako nakon obroka niste u prilici oprati zube četkicom i pastom za zube tada je za obrok najbolje da se odabere hrana koja pruža zaštitu od karijesa, a nazivamo ju prirodnim čistačima zuba.
PRIRODNI ČISTAČI ZUBA su sve one namirnice koje svojim abrazivnim ili kemijskim svojstvima pridonose zdravlju, jačanju ili čišćenju zuba i desni. Možemo ih podijeliti u 6 kategorija, a u njih ubrajamo:
1.KRUŠNI PROIZVODI za koje je bitno da su od cjelovitih žitarica i sjemenki koje djeluju kao prirodni čistači. U slučaju osjetljive zubne cakline ili zubnog mesa, hrskavi kruh i pecivo treba izbjegavati. Moguću upalu izazvanu oštećivanjem treba spriječiti antiseptičkim preparatom za ispiranje usne šupljine.
2. MLIJEČNI PROIZVODI  imaju nisku kiselost, a to znači da je postupno trošenje zuba tj. dentalna erozija sporija. Ove namirnice imaju i vrlo malo šećera, što znači i manje kvarenja zuba. Mlijeko je također dobar izvor kalcija, elementa koji je glavni sastojak zuba i kostiju.
  • Mlijeko i sir smanjuju kiselost u ustima pa ih je pametno jesti na kraju obroka ili u kombinaciji s hranom bogatom škrobom i šećerima. Primjerice, banana dodana žitaricama s mlijekom ili krekeri sa sirom znatno manje potiču stvaranje karijesa nego kad se banane ili krekeri jedu sami.
  • Jogurt bez šećera smanjuje broj bakterija koje uzrokuju loš zadah, propadanje zubi i bolesti zubnog mesa. Smanjuje razinu zubnog plaka i pojavu gingivitisa.
3. VOĆE I POVRĆE koje sadrži puno vitamina A i C ključno je za izgradnju zubne cakline i zdravlje desni. Bez dovoljne količine vitamina C, dolazi do raspadanja mreže kolagena u desnima zbog čega dolazi do oticanja desni te veće osjetljivosti na bakterije koje uzrokuju parodontitis.
  • Jabuka čisti zube i uništava štetne bakterije. Zahvaljujući kalciju i fosforu pozitivno djeluje na izgradnju zubi, a kako je bogata i fluorom, sprječava karijes te jača i štiti zubno meso.
  • Jagode su prirodna pomoć za bijele zube jer sadržavaju enzim koji čisti zubne naslage. Napravite pire od jagoda i njime istrljajte zube ili ih jednostavno lagano žvačite. Ali zbog visokog udjela šećera u jagodama nakon jela operite zube.
  • Kivi obiluje vitaminom C koji blagotvorno djeluje na zdravlje desni i ublažava pojavu parodontne bolesti.
  • Grožđice u sebi sadrže oleinsku kiselinu koja suzbija razvoj i prianjanje bakterija na zube te tako smanjuje pojavu plaka.
  • Bundeva, mrkva, slatki krumpir i brokula puni su vitamina A. Ovaj vitamin je apsolutno neophodan za formiranje zubne cakline. Osim toga, hrskavo povrće čisti i stimulira desni.
  • Luk treba posebno izdvojiti jer sadrži snažne antibakterijske sumporne spojeve. Istraživanja pokazuju da konzumacija svježeg i sirovog luka ubija razne vrste bakterija, kako u ustima tako i u cijelom tijelu.
  • Sastojci celera štite zube, a dodatno žvakanje stvara puno sline, što neutralizira različite bakterije koje uzrokuju karijes. Osim toga, celer masira desni i čisti prostore između zubi.
4. HRANA ŽIVOTINJSKOG PORIJEKLA
  • Govedina, piletina, puretina i jaja – sadrže fosfor. Ovaj element je vrlo bitan jer kalcij sam po sebi nije dovoljan. Tek uz pomoć vitamina D i fosfora se stvaraju zdrave kosti. Ovi elementi čine i da su zubi jači i zdraviji.
hrana-zubi-dentalna-poliklinika-breyer
5. ZAČINI I LJEKOVITE BILJKE od davnina su u službi zdravlja. Sirove ili u obliku raznovrsnih biljnih pripravaka možemo ih koristiti kao paste za zube, napraviti oblog, grickati ih svježe ili kao dodatak jelima.
  • Cimet uništava 50 posto oralnih bakterija i 40 posto onih koje uzrokuju loš zadah. Pijte čaj s cimetom ili žvačite žvakaće gume s tim začinom.
  • Peršin je snažan osvježivač pa prikriva loš zadah. Pomaže i kod upale zubnog mesa.
  • Metvica osvježava dah, jača desni, ima antiseptička svojstva i pomaže kod zubobolje.
  • Kadulja sprečava neugodan zadah. Ta je biljka pogodna za upale sluznica i desni. Grgljajte čaj od kadulje ako imate problema s krvarenjem ili bolnim desnima.
  • Ružmarin čisti zube i djeluje blagotvorno na desni ublažavajući krvarenje zubnog mesa.
  • Kamilica ima antiseptička i protuupalna svojstva, a može se upotrijebiti i za ispiranje usta nakon vađenja zubi ili operacije.
  • Lovor je prema narodnim receptima dovoljno protrljati po zubima za učinak izbjeljivanja i sjaj jer uklanja tamne mrlje. Ima i antibakterijska svojstva.
  • Aloe vera nježno čisti zube i uništava bakterije pa se preporučuje osobama koje imaju osjetljive desni ili su sklone upalama zubnog mesa.
  • Čajevac djeluje antibakterijski te pomaže kod gingivitisa i krvarenja desni.
  • Stevia “list slatkog meda” je grm, porijeklom iz Paragvaja i prirodni zaslađivač 300 puta slađi od običnog šećera. Za razliku od šećera, ne izaziva karijes, sprječava nastajanje zubnog plaka, nema kalorija i nema štetnih nuspojava kao umjetni zaslađivači.
  • Sjemenke sezama uklanjaju plak i pomažu izgradnju zubne cakline. One su bogate kalcijem, koji pomaže očuvati kosti, zube i desni.
6. ČAJEVI, SOKOVI I NAPITCI pridonose općem boljitku cijelog tijela ali samo ako su bez dodatka šećera.
  • Crni čaj smanjuje količinu nakupljanja plaka na zubima i pomaže u prevenciji karijesa i parodontoze.
  • Zeleni čaj sadrži polifenole, antioksidanse tj. biljne spojeve koji sprečavaju da plak prianja za zube te tako pomaže smanjiti šanse za razvoj karijesa i bolesti desni. Osim toga, smanjuje loš dah jer smanjuje rast bakterija koje uzrokuju neugodan miris. Prema japanskim znanstvenicima, šalica zelenog čaja na dan smanjuje rizik od ispadanja zubi za oko 20 posto.
  • Sok od brusnice, može spriječiti bolesti desni jer štite od bakterija. Potražite sok od brusnice bez šećera.
  • Svježi sok od nara sprječava nastajanje zubnog plaka.
  • Citrusni sokovi poput narančade ili limunade zbog svoje kiselosti mogu uzrokovati eroziju zubne cakline te s njihovom konzumacijom valja biti oprezan!
  • Voda ne čisti usta, već ispire ostatke hrane. Pijete li vodu, desni su zdravije, a voda pomaže isprati zarobljene čestice hrane koje se razgrađuju u ustima i uzrokuju loš dah i kvarenje zuba.
Znam da prehrambene navike spadaju u one koje je najteže mijenjati. Ali ako uzmete u  obzir pozitivan učinak ne samo na zdravlje Vaših zuba već i tijela, tada se valja potruditi usvojiti barem polovicu savjeta. Vaši zubi će Vam zasigurno biti zahvalni!
Rezervirajte svoj neobvezujući pregled u Stomatološkoj Poliklinici Breyer pozivom na broj 00385995155111 ili nas kontaktirajte putem Facebook Messenger-a, rado ćemo Vas voditi u odluci do novog osmijeha krojenog baš po Vašoj mjeri!

Najnovije iz našeg bloga

Pitajte doktora

Imate dodatnih ptanja o ovoj usluzi ?
Postavite direktan upit Dr.Breyeru, rado će Vam odgovoriti.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.