Zarastanje Zubnog Mesa Nakon Vađenja Zuba

Rezervirajte termin

Prvi termin je
Besplatan

Zarastanje Zubnog Mesa Nakon Vađenja Zuba: Zašto Je Ključno Razumjeti Posljedice Gubitka Zuba

09.10.2024

Stomatološka Poliklinika Breyer

Kada izgubimo zub, nije u pitanju samo estetski problem. Prema dr. Igoru Breyeru, vađenje zuba bez pravovremene nadoknade može dovesti do ozbiljnih dugoročnih problema u strukturi i funkcionalnosti usne šupljine. Nakon što zub bude izvađen, proces zarastanja zubnog mesa je samo početak kompleksnog procesa koji može imati posljedice na cjelokupnu stabilnost i zdravlje vilice.

Što se događa sa zubnim mesom nakon vađenja zuba?

Vađenje zuba stvara otvorenu ranu koja zahtjeva posebnu pažnju kako bi se zubno meso pravilno oporavilo. Tijekom prvih dana, u rupi nastaloj vađenjem formira se krvni ugrušak koji je ključan za zarastanje i štiti kost i živce u vilici. Međutim, ako dođe do poremećaja u procesu zarastanja, kao što su infekcija ili pojava suhe alveole (kada se krvni ugrušak ne formira ispravno), zarastanje može postati produženo i bolno. Zato je ključno pridržavati se uputa nakon vađenja zuba

Posljedice neregulirane praznine između zuba

Dr. Breyer ističe da, kada se zub ne zamjeni implantatom ili mostom, praznina koja ostaje uzrokuje neravnomjernu raspodjelu sila u vilici. Preostali zubi počinju da se naginju prema mjestu gdje je zub izvađen, što dovodi do nepravilnog pozicioniranja, rotacije i nestabilnosti zuba. „Tijelo ima tendenciju popunjavanja rupa, i preostali zubi počnu ‘plutati’ prema praznini. U pravilu je to nepravilno,“ objašnjava dr. Breyer. Ova nepravilna raspodjela sila ne samo da utiče na estetiku osmijeha, već može ugroziti stabilnost i funkcionalnost vilice u budućnosti.

Gubitak kosti i dodatni problemi

Jedna od ključnih posljedica nepravilno popunjene praznine jest resorpcija kosti. Kost se povlači kada nije stimulirana prirodnim pritiskom korjena zuba. Ukoliko se implantat ne ugradi u roku od jedne do tri godine, kost može toliko nestati da je neophodna nadogradnja kosti prije same ugradnje implantata. „Ako još vremena prođe, drugi kutnjaci se nagnu i rotiraju,“ upozorava dr. Breyer, što dodatno komplicira situaciju i tjera nas ka dugotrajnoj i skupoj terapiji.

Dugoročne posljedice: povlačenje desni i gubitak preostalih zuba

Ako se praznine ne nadomjeste pravovremeno, nepravilno raspoređene sile i povlačenje kosti uzrokuju da se desni povlače oko preostalih kutnjaka. S vremenom, dolazi do klimavosti preostalih zuba i gubitka stabilnosti čeljusti. „U periodu od pet, deset, pa čak i petnaest godina, povlačenje oko kutnjaka može dovesti do gubitka i tih zuba,“ objašnjava dr. Breyer.

Pravovremena reakcija spriječava dugotrajne i skupe tretmane

Ako se odmah po vađenju zuba razmotri mogućnost ugradnje implantata ili mosta, mogu se izbjeći složeni i dugotrajni zahvati nadogradnje kosti u budućnosti. Na taj način, proces zarastanja zubnog mesa odvija se pravilno, a struktura vilice ostaje stabilna.

Savjeti za pacijente: kako osigurati pravilno zarastanje zubnog mesa

Za pravilno zarastanje zubnog mesa i očuvanje strukture vilice, pacijentima se preporučuje:

  • Razmotriti mogućnost ugradnje implantata ili mosta što prije nakon vađenja zuba kako bi se izbjeglo povlačenje kosti i nepravilno pomicanje zuba.
  • Izbjegavati pušenje i unos iritirajuće hrane koja može usporiti zarastanje.
  • Razgovarati sa stručnjakom o planu za dugoročnu zaštitu zuba i desni, posebno kod gubitka kutnjaka koji često prolazi neopaženo.

Zarastanje zubnog mesa nakon vađenja zuba je samo prvi korak. Kako dr. Breyer objašnjava, nepravilno liječenje može dovesti do ozbiljnih posljedica koje, iako neprimjetne odmah, s vremenom postaju sve izraženije. Pravovremena reakcija ne samo da ubrzava zarastanje već osigurava dugoročnu stabilnost i zdravlje cjelokupne usne šupljine.

 Ako imate pitanja na koja nismo odgovorili možete se javiti u stomatološku polikliniku Breyer, koja je specijalizirana za implantologiju i protetikuulici Gustava Krkleca 15, Sisak, Brzaj, nazovite na 00385 99 7000 999 ili kontaktirajte putem Facebook Messengera.

Najnovije iz našeg bloga

Pitajte doktora

Imate dodatnih ptanja o ovoj usluzi ?
Postavite direktan upit Dr.Breyeru, rado će Vam odgovoriti.

  • This field is for validation purposes and should be left unchanged.