Uncategorized

20 prosinca 2022

Osjetim neugodan miris ispod zubnih navlaka! Što da radim?

Background

5 min

00:00

05:45

Tvoj Osobni dentalni savjetnik, tvoja desna ruka i pomoć kad je najpotrebnije

Mia Šupica

Osobni Dentalni Savjetnik

U današnjoj emisiji govorimo o zubnim navlakama, krunicama i mostovima. O njihovoj trajnosti i mogućem utjecaju na loš zadah. O simptomima i dijagnozi razgovaramo s dr. dentalne medicine Igorom Breyerom.

Voditeljica Radio Banovine: Doktore Breyer, ako pacijent osjeća neugodan miris ispod navlake, što može biti uzrok?

Dr. Breyer: Svaki protetski nadomjestak ima svoj vijek trajanja, pa tako i krunice i navlake. Postoje tehnološka i biološka trajnost mosta. Tehnološka trajnost odnosi se na izdržljivost materijala u ustima, dok biološka trajnost podrazumijeva dugovječnost zuba ispod krunica i mostova. Nakon 10 godina, a ponekad i ranije, potrebno je zamijeniti dentalne nadomjestke. Povlačenje zubnog mesa, neadekvatna higijena ili dotrajalost mogu dovesti do nakupljanja hrane na teško dostupnim mjestima, stvaranja džepova i neugodnog mirisa. Rješenje je zamjena krunica ili mosta. Redoviti pregledi i profesionalno čišćenje zubnog kamenca mogu produljiti trajnost protetskih nadomjestaka. Ako se pojavi neugodan miris, vrijeme je za posjet stomatologu, dodatne instrukcije o higijeni ili profesionalno čišćenje. U najgorem slučaju, potrebna je zamjena nadomjestaka.

Voditeljica Radio Banovine: Kakve vrste navlaka postoje i kako se razlikuju?

Dr. Breyer: Danas postoje različiti materijali za zubne navlake, a svi moraju zadovoljiti funkcionalne, estetske i fonetske potrebe. Razlika je ponajprije u estetici. Moderni materijali koji propuštaju svjetlost omogućuju potpuno imitiranje prirodnog zuba, vraćajući njegov izgled i do 10 godina unazad. Danas su dostupne bezmetalne krunice, koje izrađuju računalni sustavi, za razliku od prijašnjih metalnih konstrukcija.

Voditeljica Radio Banovine: Loše dentalne navike mogu izazvati neugodan zadah. Pacijent to može osjetiti sam, ali ponekad i okolina.

Dr. Breyer: Pacijent obično prvi primijeti da ne može adekvatno očistiti zube. Ako neugodan miris primijeti i okolina, potrebno je ozbiljnije liječenje. To može utjecati na samopouzdanje i komunikaciju s drugima. Prvi dojam obično kreće s osmijehom, pa je važno održavati oralnu higijenu.

Voditeljica Radio Banovine: Osim loše higijene, što još uzrokuje neugodan miris ispod zubnih navlaka?

Dr. Breyer: Uz neadekvatnu higijenu, važn faktor su redoviti pregledi kod stomatologa i starost protetskog rada. Većina radova u početku je u potpunosti funkcionalna, no s vremenom može doći do pojave crnog ruba ili drugih problema.

Voditeljica Radio Banovine: Koliko puta pacijent može promijeniti protetski nadomjestak kroz život?

Dr. Breyer: Ako pacijent dobije navlake u adolescentskoj dobi, postoji ograničen broj zamjena. U pravilu, protetski nadomjestak može se zamijeniti tri puta. Gubitak zuba u mladoj dobi povećava rizik od daljnjih gubitaka, pa je važno voditi računa o dugoročnom planiranju terapije. Protetski radovi trebali bi se raditi tek nakon završetka rasta, odnosno nakon 21. godine.

Voditeljica Radio Banovine: Koliko traje izrada zuba i priprema za krunicu ili most?

Dr. Breyer: Sama izrada zuba danas ne traje dugo, može se obaviti u tri radna dana. No, priprema zuba za krunicu ili most traje dulje – oko deset dana i nekoliko posjeta stomatologu, ovisno o kompleksnosti zahvata. Zahvaljujući modernoj tehnologiji, izrada samih krunica i mostova je vrlo brza. No, istodobno danas možemo spašavati zube koji su nekada morali biti izvađeni, što zahtijeva dodatno vrijeme. Manji zahvati mogu se riješiti u roku od deset radnih dana, dok složeniji mogu trajati nekoliko mjeseci.

Voditeljica Radio Banovine: Danas se uspješno spašavaju zubi koji su nekada morali biti izvađeni. Za sve dentalne zahvate obratite se Stomatološkoj Poliklinici Breyer, specijaliziranoj za implantologiju i protetiku. Potražite ih u Sisku, u ulici Gustava Krkleca 15, nazovite na 00385 99 7000 999 ili kontaktirajte putem Facebook Messengera.

Do sljedeće emisije, pozdravljaju vas dr. dentalne medicine Igor Breyer i ekipa s Radio Banovine.