Zašto Hrvati iz Austrije i Njemačke dolaze u Polikliniku Breyer na implantaciju?

Halo, halo doktore!

Voditeljica Radio Banovine: Na početku smo još jednog izdanja emisije u kojoj ćemo govoriti o Stomatološkoj poliklininici Breyer iz Siska. Iako je medicinski turizam u Hrvatskoj još nedovoljno razvijen u Polikliniku Breyer dolaze i inozemni pacijenti. Što je razlog tome i općenito o liječenju stranih pacijenata u Stomatoškoj poliklinici Breyer više će nam reći doktor Igor Breyer.

Doktore Breyer, zašto se naši ljudi iz Austrije i Njemačke odlučuju za ugradnju implantata upravo u Poliklinici Breyer?

Dr. Breyer: Mislim da je glavni razlog cijena. Cijene usluga u Austriji, Njemačkoj i Švicarskoj su više nekad i do 2-4 puta. Slijedeći razlog mislim da je jezična barijera. Ljudi kad dolaze u Hrvatsku na godišnji odmor, često ga iskoriste za ostvarivanje svojih prava na zdravstvenu skrb, u ovom slučaju na oralne rehabilitacije (zahtjevnije stomatološke usluge) u Republici Hrvatskoj. Osim toga spomenuo bih još i povjerenje, niso im strani a isprofilirali smo se tijekom godina kao kvalitetna ustanova.

Ta 3 faktora mislim da su glavna i mi za vrijeme blagdana imamo jako puno naših pacijenta iz Njemačke, Austrije, Švicarske a u posljednje vrijeme i iz Švedske i Irske. Na žalost jeko je puno naših sugrađana otišlo u inozemstvo. Znamo da su te usluge u inozemstvu jako skupe pa se naši ljudi najčešće odluče ipak u Hrvatskoj na naše usluge.

Voditeljica Radio Banovine: Čuli smo Švicarska, Njemačka i Austrija. Kakva je situacija u zemljama bivšeg istočnog bloka koje su i nakon raspada bloka ipak nešto povoljnije od Zapada?

Dr. Breyer: Ako govorimo o Mađarskoj, ona je dugo vremena bila lider u dentalnom turizmu a nakon toga Poljska. Samim dizanjem standarda u tim državama te usluge nisu tako jeftine. Medicinski turizam je rasprostranjen po cijelom svijetu. On nije simptomatičan samo za Istru i Kvarner i mislim da Hrvatska još nije prepoznata kao medicinska destinacija ali bi to mogla uskoro biti. Zbog toga očekujem da ćemo imati sve više posla.

Voditeljica Radio Banovine: Spomenuli ste Mađarsku, no ona je u Europskoj uniji. Kako je s ostalim državama u okruženju a koje nisu članice Europske Unije?

Dr. Breyer: One su također prisutne na tržištu, ne nude usluge i proizvode koje nudimo mi. Svakako postoje ozbiljne poliklinike i ordinacije koje se bave dentalnim turizmom. Mislim da je s područja bivše Jugoslavije Hrvatska otišla najdalje u tom smjeru.

Voditeljica Radio Banovine: Prije nekoliko emisija spomenuli ste povrate novca za pacijente iz nekih zemalja.

Dr. Breyer: Upravo tako. Mi redovito sastavljamo medicinsku dokumentaciju za zdravstvena osiguranja i to je kod nas uhodana procedura. Pacijenti u velikoj mjeri ostvaruju pravo na povrat novca. Koliko, ovisi o osiguranju i košarici odabranog osiguranja. Najčešće prilikom prvog pregleda ispunimo dokumentaciju no možemo poslati i e-mailom. Pacijenti dokumentaciju predaju na zdravstveno osiguranje i 3-4 tjedna čekaju odgovor. Nakon toga mi možemo početi s terapijom. Do sad nismo imali nikakvih problema s ostvarivanjem takvih pogodnosti za naše inozemne pacijente a postupak se olakšao i ubrzao od našeg ulaska u Europsku uniju. Mislim da je i to jedan od faktora zašto se naši pacijenti odlučuju za zahvate u poliklinici Breyer.

Voditeljica Radio Banovine: O kojim je zemljama riječ?

Dr. Breyer: Njemačkoj i Austriji a u zadnje vrijeme i Švedskoj. Švedska je dokumentacija nešto kompliciranija ali ju bez problema sastavljamo za naše pacijente i također nema nikakvih problema oko povrata novca za usluge napravljene u našoj poliklinici .

Voditeljica Radio Banovine: Koliko jednoj lokalnoj a opet svjetskoj poliklinici znači ulazak u Šengenski prostor i uvođenje eura?

Dr. Breyer: Nama je to olakšalo stvar pogotovo zbog protoka ljudi kojima je pojednostavljen prelazak preko granice a i uvođenjem eura nema tečajne razlike. Sve je neusporedivo jednostavnije.

Voditeljica Radio Banovine: Budući da u ovoj emisiji govorimo u stvari o našim stranim ljudima koliko ste upoznati s time od kuda imate najdalje redovne pacijente?

Dr. Breyer: Najdalje redovne pacijente imamo iz Sjedinjenih Američkih Država i Australije. U zadnje vrijeme više nego inače obzirom da su cijene usluga u tim zemljama još više nego u Europi. Njihovi zahtjevi su nešto viši no to za nas ne predstavlja problem.

Voditeljica Radio Banovine: Medicinski turizam je sve isplativiji i vi plivate u tome. Koliko vaši pacijenti šalju reklamne poruke svojim poznanicima?

Dr. Breyer: Ja se nadam dosta no u stvari ne znam točan broj.

Voditeljica Radio Banovine: Nemate pacijente koji dođu iz daleka i kažu, preporučio me netko od vaših prijašnjih pacijenata ili prijatelj?

Dr. Breyer: A to svakako. Pacijenti koji dođu iz inozemstva najčešće dobiju preporuku od obitelji ili prijatelja ali obitelj je ta koja nas preporučuje.

Voditeljica Radio Banovine: Ukoliko imate još nedoumica oko ove teme javite se u Stomatološku polikliniku Breyer koja je specijalizirana za implantologiju i protetiku. Potražite ih u Sisku u Ulica Gustava Krkleca 15, Sisak, Brzaj, nazovite na 00385 44 543 289 ili kontaktirajte putem Facebook Messengera. Do slijedeće emisije pozdravljaju vas doktor Igor Breyer i ekipa Radio Banovine.