stomatoloska-poliklinika-breyer-najbolji-zubari-stare-navlake-most-krunice-krone-krankenkasse-cena

5 UZROKA neugodnog mirisa ispod navlaka i fiksnog mosta

U razgovoru s pacijentima često čujemo pitanja: Zašto se umjetni zubi trebaju prati s obzirom na to da se ne mogu pokvariti?Zašto mi smrdi ispod starih navlaka? Zašto mi se klima most? – te mnoga druga na koja Vam dajemo jasne odgovore i nudimo pouzdana rješenja u Stomatološkoj Poliklinici Breyer.
Mnogi ljudi misle da je zub pokvaren tek kad zaboli. No, kad se javi neugodan miris (smrad) već je kasno. Stoga nam dopustite da Vas informiramo!
Što uzrokuje neugodan zadah i miris ispod starih navlaka?
  1. Nepravilno četkanje zubi pogoduje zadržavanju hrane na mjestima teže dostupnim četkici za zube. Hrana zaostala ispod mostova trune i pri tome razvija bakterije koje napadaju korijen zuba i zubno meso. Najčešća posljedica je kvarenje zubnog mesa, stvaranje karijesa ispod navlaka i razvoj upale zubnog mesa (gingivitisa). Upravo je to razlog zbog kojeg trebamo, uz obvezno redovito održavanje oralne higijene (pranje zubi dva do tri puta dnevno), koristiti i međuzubne četkice, zubni konac i profesionalni tuš za zube (waterpik).
  2. Loš dosjed navlake ili mosta podrazumijeva s jedne strane, loše, nepotpuno prekrivanje preostalog zuba koji služi kao nosač krunice ili, s druge, prekomjerno pokrivanje tj. preveliku krunicu koja pritišće zubno meso. U ovom slučaju govorimo o loše napravljenim krunicama što se, nažalost, često događa. Tijekom određenog razdoblja, nepotpuno prekrivanje preostalog zuba pogoduje razvoju karijesa uz sam rub navlake, koji se širi na dio zuba ispod navlake i sam korijen, uzrokujući potpuno propadanje zuba. Prevelike krunice pak uzrokuju upalu zubnog mesa (gingivitis) ili odumiranje tkiva (nekroza) uz korijen zuba pri čemu se javlja crni rub uz navlaku. U ovom slučaju potrebno je potpuno sanirati nastalu štetu i ponoviti cijeli protetski rad. Prilikom protetskog rada pacijent ne može prepoznati problem, pa tako ni utjecati na ispravljanje takve pogreške, nažalost, sve dok ne bude prekasno.
  3. Karijes ispod mosta ili navlaka može biti uzrokovan manjkavom higijenom ili lošim dosjedom navlake, te dovodi do ubrzanog propadanja korijena i preostalog zuba ispod navlake. Mnogi ljudi misle da je zub pokvaren tek kad zaboli, no u ovom slučaju zapamtite: neki zubi ispod navlaka su “mrtvi” i nećete osjetiti nikakvu bol, a kad se javi neugodan miris (smrad) već je kasno.
  4. Dotrajali mostovi ili navlake također mogu biti uzrok neugodnog zadaha. Iako su navlake i mostovi izrađeni od iznimno čvrstih i izdrživih materijala, njihova estetika i funkcija mogu dotrajati. Svakodnevno korištenje prilikom žvakanja, pri čemu su izložene jakim žvačnim silama i kliznim kretnjama u ustima, dovode do njihovog habanja. Budući da stalna upotreba i vrijeme čine „svoje“, uz trošenje navlaka nerijetko dolazi i do povlačenja zubnog mesa. Tada vratovi zuba vire i podložni su bržem nastanku karijesa.
  5. Parodontitis (gingivitis, parodontoza) zahtijeva hitno liječenje! Ako nije prepoznat, pa zato ni liječen, a pacijent nastavi s protetikom (navlake i mostovi) kako bi nadoknadio izgubljene zube, neminovna posljedica parodontitisa bit će gubitak većeg broja zubi nego što bi tako bilo da je prvo sanirana primarna bolest.
Isto tako, važno je znati kako bolesti zuba i zubnog mesa predstavljaju izravnu prijetnju i Vašem cjelokupnom zdravlju. Najviše su na to osjetljivi pacijenti s umjetnim srčanim zaliscima, umjetnim kukom i pacijenti sa slabim imunitetom.
Pronašli ste se u nekim odgovorima? Koji je sljedeći korak?
Poput kupovine i vožnje automobila, Vaši novi zubi imaju određen ”rok trajanja” i trebaju redovite kontrole. Protetski nadomjestak u pravilu bi trebao biti funkcionalan 10 godina od izrade. Zato mi u poliklinici Breyer na sve svoje protetske radove dajemo garanciju 10 godina. Redovitim kontrolama možete dodatno produžiti funkcionalnost svog protetskog rada
Rezervirajte svoj neobvezujući pregled u Stomatološkoj Poliklinici Breyer pozivom na broj 00385995155111 ili nas kontaktirajte putem Facebook Messenger-a, rado ćemo Vas voditi u odluci do novog osmijeha krojenog baš po Vašoj mjeri!
Dopustite da budemo Vaš savjetnik za najbolji odabir!